Huty – Oblazy – Kvačianska dolina– ústie Kvačianskej doliny – ústie Prosieckej doliny – Prosiecka dolina – Svorad – Veľké Borové – Oblazy – Huty

Táto prechádzka patrí medzi menej náročné túry, ktorú zvládnu aj deti. Kvačianska dolina je Národnou prírodnou rezerváciou.

Uvidíte tu nádherné skálné tiesňavy, kaskády a vodopád. Na Oblazoch nájdete mlyny a pílu, ktoré patria medzi chránenné technické pamiatky. Trasu začíname z Hút od poslednej autobusovej zástavky odkiaľ vedie červená značka. Po 2 km prejdeme cez drevený most a odbočíme doľava. Pokračujeme miernym stúpaním lesnou cestou na Oblazy. Postupne mierne klesáme do ústia Kvačianskej doliny. V ústí odbočíme doprava a žltou značkou cez les a neskôr popod les (les bude po pravej strane) pokračujeme po chodníku do ústia Prosieckej doliny. Počas prechodu popod les je nádherný výhľad na Liptovskú Maru, Nízke Tatry a okolité dediny.

V ústí Prosieckej doliny odbočíme doprava a napojíme sa na modrú značku, ktorá má charakter úzkej tiesňavy. V týchto miestach môžeme vidieť potok, ktorý sa neskôr stratí. Pokračujeme lesným chodníkom popri a aj po koryte rieky. Po ¾ hod. sa dostaneme na rázcestie Vidová. Tu do tiesňavy ústí krátka dolina Červené piesky ukončená skalnatým prahom, cez ktorý prepadá 15 m vodopád.

Po jeho prehliadke sa vrátime spať a pokračujeme k najexpovanejšiemu úseku, ktorý je rozdelený na tri časti. Pre väčšiu bezpečnosť sú nebezpečné úseky zabezpečené technickými pomôckami – oceľovými rebríkmi. V jednej zo stien uľahčuje a istí prechod v skale upevnená reťaz. V závere sa charakter tiesňavy mení a dostávame sa na Svorad. Postupne po lúke schádzame do Veľkého Borového, okolo Penziónu Borovec až na Oblazy. Tu sa nachádzajú unikátne stavby drevených vodných mlynov. Po ich prehliadke pokračujeme a napojíme sa na červenú značku. Odbočíme doľava a dostávame sa na začiatok trasy, na Huty.

Share this post